Markalar
 
Alışveriş Sepeti
0 ürün var.
 

Faydalı Bilgiler

 

BEYAZ EŞYA ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Beyaz eşya konusunda seçeneklerin bolluğu, deyim yerindeyse “kırk yılda” bir yapılan, fakat oldukça pahalıya mal olan bu alışverişi karmaşıklaştırıyor. En iyi ürünü en ucuza getirmenin çilesi alternatiflerin çokluğuyla birleşince, bir anda kendinizi içinden çıkılmaz bir durumda bulabilirsiniz. Seçim yapmanıza yardımcı olacak ve beyaz eşya alışverişinizi zevkli hale getirecek önerilerimizi dikkate alarak, işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Beyaz eşyalar bugün, gündelik yaşamın vazgeçilmez bir parçası. İhtiyaçlarınızı en üst seviyede karşılayacak, enerji tüketimini ise en alt seviyede tutacak beyaz eşya seçenekleri, en ideal olanları. İşte en temel ihtiyaçlar arasında yer alan beyaz eşya seçenekleri ve tercih yapmanıza yardımcı olacak öneriler:

Fırın alırken;

Fırınlar standart olarak 85x60x60 (yükseklik, genişlik, derinlik)ölçülerinde üretilir. Eğer özel ihtiyaçlarınız varsa, daha yüksek (90 cm) ve daha dar (50 cm) ürünleri enderde olsa piyasada bulabilirsiniz. Türkiye de satılan fırınların hemen hemen kendinden 4 göz ocaklıdır.

Çift bölmeli fırınlar. Birkaç değişik yemeği aynı anda pişirmek için idealdir. Tek bölmeli fırınlar ise daha uygun fiyatlarla cazip bir alternatif olarak göze çarpmaktadır.

Fırınların gazlı ve elektrikli seçenekleri mevcuttur. Elektrikli fırınlar, ısı kontrolünü kolaylaştıracağından tercih edilir; ancak çok elektrik harcadıklarından uzun dönemde pahalı bir alternatif olabilir. Gazlı fırınlar ise özellikle doğalgazın ulaşmış olduğu kullanım alanlarında çok daha ekonomik bir tercih olacaktır. Bu tip fırınlar çabuk ısındıklarından, ızgara yapmak içinde idealdir. Gazın veya elektriğin kesildiği şartlarda aç kalmamayı garantilemek istiyorsanız, hem gazlı hem elektrikli kombinasyonlu fırınlarda bir göz gezdirmeyi unutmamalısınız.

Turbo fırınlar, turbo pervaneleri sayesinde fırın içinde homojen ısı dağılımı sağlarken, mini/midi fırınlar ise küçük mutfaklarda yer kazanmak açısından avantajlıdır. Son derece uygun fiyatlı olmasına rağmen “küçük” olduklarından, tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilirler. Genellikle standart fırını olan evlerde basit ara öğünleri pişirmek ya da tekrar ısıtmak için kullanılırlar.

Fırın alırken ayrıca şunlara dikkat edilmeli;

- Ocak ve fırın bölümleri kolay temizlenmeli.

- Emayesi kaliteli olmalı.

- Ocaklarda çakmak kesinlikle gözün içinde gizli olmalı.

- Düğmelerin kalitesi kontrol edilmeli.

- Kötü düğme çabuk bozulabilir.

- Tercihen fırın kapı içi komple cam olanlar alınmalı.

Izgara, alt-üst ısıtma, fanlı - fansız ısıtma gibi opsiyonları ihtiyacınıza göre düşünerek belirlerseniz turbo, elektro turbo ve multfonksiyon fırın tercihi yapmanız kolaylaşır. Hem gereksiz para vermemiş, hem de fırını verimli kullanmış olursunuz.

Ocak alırken,

Set üstü ocaklar standart 60 cm eninde ve derinliğindedir. Tüplü doğalgazlı ve elektrikli çeşitleri vardır. Gazlı ocaklar, elektrikliye oranla daha çabuk ısınır ve aynı oranda da çabuk soğur. Elektrikli ocakların çoğu, özelliklede fırın üstü olanları, kolay temizlenebilen seramik ya da camdan üretilir. Portatif tek yada çift gözlü elektrikli ocakları da piyasada bulabilirsiniz. Ayrıca, bölmelerin farklı ısı ayarları olmasına da özen göstermeliyiz.

Buzdolabı alırken;

Üstten kapaklı derin donduruculu buzdolapları, klasik modellerdir ve tam derin dondurucuya az ihtiyaç duyup buzdolabının içindekileri bir hamlede gözden geçirmek isteyenlere göredirler. Çift kapaklı ve derin dondurucusu aşağıda olan modeller, soğutucunun içindekilerin göz seviyesinde kalmasını sağlar ve derin dondurucu kısmı da daha geniştir. Yan yana (gardırop tipi) buzdolapları ise derin dondurucu ve soğutucu bölmelerinin yan yana bulunduğu modeller olup, derin dondurucuyu sık kullananlar için idealdir. İki kısımda neredeyse eşit büyüklüktedir. Geniş tabakların sığması biraz problem olabildiğinden, misafir ağırlamayı sevenler için ideal bir çözüm olmayabilir. Fakat dondurulmuş gıdaları sık tüketiyorsanız, diğer iki seçenekten daha geniş bir derin dondurucu alanınız olacağı kesin.

Buzdolaplarınızı seçerken, dondurucu ve soğutucu bölmelerinin farklı ısı ayarları olmasına özen gösterin. Bu sayede, söz gelişi dondurmanızı katı seviyorsanız dondurucunuzu daha soğuk bir dereceye ayarladığınızda, soğutucunuzdaki sütün içinde buz kristalleri oluşmayacağından emin olabilirsiniz.

Eğer sık buz tüketiyorsanız, kendinden buz yapma fonksiyonu olan bir buzdolabı seçebilirsiniz. Arada sırada buza ihtiyacınız oluyorsa, bu özellikten vazgeçebilirsiniz. Çünkü makinenizin sürekli temiz olmasını sağlamak için devamlı buz atıp yeniden buz yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Unutmayın;

Tüm ev eşyalarınız arasında en çok elektriği buzdolabınız tüketir; çünkü sürekli çalışmaktadır. Enerji kullanımına duyarlı iseniz, aldığınız buzdolabının enerji standartlarına uyumluluğuna dikkat etmelisiniz. Üretici firmanın etiketinde A’dan G’ye kadar bir enerji sıralaması bulacaksınız. A en verimli, G en az verimli ürünleri simgelemektedir. Buzdolabınızı seçerken enerji tasarrufunu da bir kriter olarak kullanabilirsiniz. No defrost özelliği, karlanmayı önlemeye yarayan bir tekniktir. Dondurma kapasitesi ve elektrik kesintilerinde saklama süresinde buzdolabı alırken dikkat etmeniz gerekenler içerisinde düşünülebilir.

Bulaşık Makinesi alırken;

Standart beyaz plastik tekneli bulaşık makineleri, genellikle en ekonomik olanlarıdır. Lüks modellerde kullanılan paslanmaz çelik tekneli bulaşık makineleri ise, yüksek ısılara daha çabuk çıkabildiklerinden temizlikte daha iyi sonuç verir.

İç sepetlerin derinliği, markadan markaya değişir ve bazı modellerde ayarlanabilir. Alt sepete daha çok yer veren seçenekler; uzun ve geniş tencereleri, tabakları, vazoları yıkamak için gereklidir.

Bulaşık makineniz, evinizde beklide en çok ses çıkaran alettir. Üretici firmanın kataloğunda, gürültü/ses seviyesini bulabilirsiniz (db).Ses seviyesi ne kadar düşükse, o kadar sessiz bir makineyle karşı karşıyasınız demektir.

Bulaşık makinesi alırken şunları gözden kaçırmayın:

Öncelikle çok programlı makine demek kullanışlı makine demek değildir. Önemli olan makinenin programlarının ihtiyaçlarınıza cevap vermesidir.

3 programlı bir makine çok yeterli olacağı gibi 6 programlı bir makine hiç kullanılmayacak saçma sapan programlar içeriyor ve ihtiyacınız olan programı içermiyor olabilir. Bundan dolayı kaç program olduğuna değil, hangi programların olduğuna bakmalısınız. Tercihen normal, eko ve hızlı program olması yeterlidir.

İkincisi de sepetlerin kullanışlı olması çok önemli. Kullanışlı sepetleri olan makine, küçük parçalı çok miktarda bulaşığın sığmasını sağlayabildiği gibi büyük parçaların tel katlanarak /yükseklik değiştirerek sığmasında sağlanmalıdır. Mesela piyasadaki birçok makinenin üst sepetinde kâse koymak için bölme yok. Türk kültürüne uygun olması da önemlidir. Buna dikkat edilmese her bulaşık yerleşimi işkenceye dönüşebilir.

Tuz-parlatıcı lambaları mutlaka olmalı. Bu 7-8 yıl önce önemliydi ama artık hemen hemen hepsinde var. Ayrıca rezistans mutlaka gizli olmalı. Sepet telleri kalın olmalı.

Çamaşır makinesi alırken;

Program ve ek fonksiyonların kullanışlı olması önemlidir. Ön yıkama ve kire göre süre ayarlanma opsiyonları bulunması faydalı olur. Hızlı yıkama programı olması işinizi kolaylaştırabilir.

Evdeki bireylerin alışkanlıklarına göre ideal kg kapasitesi ve sıkma devri seçimi (tercihen 800-1200 civarı idealdir)Her çamaşır 800 devir üzerinde sıkılmaz.

Deterjan çekmecesi tasarımı: İleride su sızdıran ve gövdeyi çürüten, sürekli deterjan artığı bırakan çekmeceler başa bela olabilir.

Yıkama ve sıkmadaki ses düzeyine de dikkat etmenizde fayda var.

Ayrıca;

Beyaz eşyalar eskisi gibi sadece beyaz renkten ibaret değil, son zamanlarda rengârenk fırın, buzdolabı ve çamaşır makinelerinin satıldığını görüyoruz. Seçim yaparken yine evimizin renk düzeni ve mobilya yapısına uygun renk ve modeli tercih etmelisiniz.

Bunun yanı sıra Teknik servis desteği olan markaları da tercih edilebilirsiniz.

 

http://elektrosite.com/image/data/katogori%20resimleri/15.JPG

 

  http://elektrosite.com/image/data/katogori%20resimleri/17.JPG